Aromaterapeutická masáž: Jak vám může pomoci při boji s depresí

Aromaterapeutická masáž: Jak vám může pomoci při boji s depresí lis, 9 2023

Vyhledávání úlevy v aromaterapii

Deprese je něčím, co mnohokrát potká nás všechny na naší cestě životem. Ať už je to kvůli těžké osudové události, či dlouhotrvajícímu stresu, který nám nedovoluje vydechnout. Někdy je deprese šeptající hlas na pozadí naší mysli, který nás nepřestane trápit. Já sama jsem mnohokrát v minulosti hledala různé metody, jak se s depresemi vyrovnat. Objevila jsem mnoho způsobů, jak se s touto nemocí postavit tváří v tvář, a jedním z nejefektivnějších se ukázala právě být aromaterapeutická masáž. Ale bude vám pomocníkem v boji s depresí?

Co je to aromaterapeutická masáž?

O ní jste už možná někdy slyšeli. Aromaterapeutická masáž je technika, která využívá léčivé síly esenciálních olejů, abyste dosáhli hlubokého uvolnění. Můj milý Jan Šedý je velkým fanouškem této techniky a vždy se těší na začátek masáže, kdy si může vybrat z naší široké škály esenciálních olejů. Ať už to je osvěžující citronový olej nebo uklidňující levandule, každý z nich má svůj vlastní jedinečný účinek na naši mysl a tělo.

Esenciální oleje a jejich působení

Fascinující je, jak rozdílně mohou působit jednotlivé esenciální oleje. Fakt je, že každý z nich má svá specifika, co se týče účinků na naše tělo a mysl. Například lavendule se už odpradávna využívá pro svůj uklidňující efekt, zatímco mátový olej podporuje koncentraci a povzbuzuje náš duch. Zvláštní je, že ten samý olej může mít na odlišné lidi úplně rozdílný účinek. Záleží tak na tom, jaký je váš momentální stav mysli a těla a také na tom, jaký olej si pro masáž vyberete.

Přesně to, co potřebujete

Pokud se cítíte vyčerpaní a unavení, můžete vyzkoušet esenciální oleje, které povzbuzují a dodávají energii. Pokud se jste naproti tomu naopak příliš napjatí, můžete sáhnout po olejích, které uklidňují a relaxují. Kombinace těchto olejů s masáží pak působí jako silné duo, které vás může vyvést z deprese. Aromaterapeutická masáž vám pak poskytne přesně to, co potřebujete, aby se vaše mysl uvolnila a vy se cítili lépe.

Proč právě esenciální oleje?

Esenciální oleje se vyrábí z květin, listů, kořenů a jiných částí rostlin. Každý z těchto olejů nese v sobě unikátní kombinaci různých chemických látek, které mají různé účinky na naše tělo. Některé z nich mohou působit protizánětlivě, jiné mohou podporovat trávení nebo mohou dokonce regulovat hladinu cukru v krvi. Zajímavé je, že tyto oleje samy o sobě nejsou tělu škodlivé. Naopak, jsou plné antioxidantů, které chrání naše tělo před volnými radikály a zlepšují naši imunitu.

Esenciální oleje a deprese

Během aromaterapeutické masáže jsou esenciální oleje vmasírovány do kůže, kde se rychle vstřebávají do krevního oběhu a tak ovlivňují naše tělo a mysl. Některé výzkumy ukazují, že esenciální oleje mohou mít účinky i na náš mozek. Například mohou ovlivňovat hladiny neurotransmiterů a hormonů, které mají vliv na naše nálady a pocity. Tím může masáž pomoci v boji s depresemi.

Uvolnění těla a mysli během masáže

Ale na chvíli zapomeňme na všechnu tu vědu a pojďme si představit, jak to vlastně chodí při takové aromaterapeutické masáži. Zapomeňte na své starosti a na všechno, co vás trápí. Uvolněte se a nechte se unést vůněmi esenciálních olejů. Nejprve si vyberete olej, který vám v danou chvíli nejvíce vyhovuje. Poté se ponoříte do hluboké relaxace, zatímco masér expertně pracuje na vašem těle, uvolňuje napětí a stimuluje průtok krve a lymfy. Je to skoro jako byste se ocitli v jiném světě, kde neexistují starosti a stres.

Sila doteku

A samotný dotek má také mnoho přínosů. Fyzický kontakt vede k uvolnění oxytocinu, hormonu lásky a štěstí. Právě tato jednoduchá lidská interakce může mít na nás také velmi pozitivní vliv. Takže pokud se cítíte osamělí, nešťastní nebo jste zkrátka vystresovaní, aromaterapeutická masáž by mohla být přesně to, co potřebujete.

Moje vlastní zkušenost

Mě sama aromaterapeutická masáž pomohla překonat několik těžkých období v mém životě. Když jsem se cítila vyhořelá a bez energie, masáže s esenciálními oleji mi dodaly novou sílu a vitalitu. Když bylo v mém životě hodně stresu a nepokoje, pomohly mi uvolnit se a znovu nalézt vnitřní klid. A v dobách, kdy jsem se cítila osamělá a nešťastná, mi daly ten nezcenný pocit vřelého a láskyplného doteku.

Mám pocit, že aromaterapeutická masáž mě naučila něco velmi důležitého: abych si udělala čas pro sebe a pro své potřeby. Že je důležité se věnovat svému tělu stejně tak, jako se věnujeme svým myšlenkám a emocím. Že někdy potřebujeme něco více než jen dobrou snídani a dostatek spánku, abychom se cítili opravdu dobře.

Samozřejmě to neni zázračná kůra na všechno. Ale je to něco, co může pomoci při boji s depresemi. I petitsi vědci potvrzují, že aromaterapeutická masáž může být účinnou součástí léčby deprese. Tak proč to nevyzkoušet?

Vůbec to nemusí být nákladné a nemusíte na to chodit do draho lázeň. Může to být jednoduchá masáž doma, kterou si uděláte sami nebo s partnerem. A s trochou praxe a trpělivosti může být tohle příjemné rituál, který vás bude provázet po zbytek vašeho života.