Zkuste ájurvédskou masáž pro hlubokou relaxaci

Zkuste ájurvédskou masáž pro hlubokou relaxaci říj, 15 2023

Co je to Ájurvéda a její masáže?

Je to vedlejší pobočka na cestě za seberealizací a klidem duše. Alespoň to je něco, co jsem zažil na vlastní kůži. Ájurvéda, tento fascinující systém životních pravidel a léčby, mající původ v Indii, nabízí hlubokou relaxaci ve formě svých specifických masáží. A přiznejte se, kdo by si občas nepotřeboval odpočinout a dopřát si něco příjemného a uvolňujícího.

Vždy, když si představím masáž podle pravidel ájurvédy, vybaví se mi vůně květů a bylin, pocit hřejivého oleje na kůži a pocit hluboké relaxace, který s sebou táhne i špetka smíchu. Při masáži vám nejde o nic jiného než o to, aby se vaše tělo i mysl odpojily od běžného ruchu a získaly trochu toho potřebného klidu. Já si osobně rád představuji, že jsem na procházce po nádherných indických čajových plantážích.

Jak probíhá ájurvédská masáž?

Mějte na paměti, že ájurvédská masáž je zcela oproštěna od našich západních konceptů relaxace. Nedá se s ní srovnat třeba se sportovní masáží, která se soustředí na konkrétní svalové party. Ájurvéda se zaměřuje na celé tělo, na jeho energie a rovnováhu. Kdo ví, který z nás má dokonalou rovnováhu těla a duše. Já vím, že já ne. A tak jsem před několika lety vyrazil na svou první ájurvédskou masáž.

Úsměvný moment nastal už na začátku, když jsem se přestrojil do tzv. langot, tradiční indického plátněného zábalu. Musím se přiznat, že langot mi nejdříve připadl komický, ale jakmile jsem se do něj oblékl, pocítil jsem valnou míru pohodlí a svobody. Zbytek byl ale už jen o relaxaci. Tradiční ájurvédská masáž zahrnuje pomalé a hloubkové tahy a stisky, které jsou prováděny s použitím hojného množství teplých olejů. Ty jsou buď čisté nebo obohacené o byliny a esence. Věřte mi, nic nepřekoná ten pocit, když vám teplý olej stéká po těle a maséřina ruka ho rozetírá po celé ploše vaší kůže.

Přínosy ájurvédské masáže

Ájurvéda věří v přirozené léčivé síly těla a masáže jsou jedním z prostředků, jak tyto síly probudit. Po sérii masáží jsem opravdu pocítil změnu. Pokožka mi byla pružnější a celkově jsem se cítil svěží. Navíc, když jsem měl nějaké zdravotní potíže, například rýmu nebo ztuhlé svaly, tak po masáži se mi většinou ulevilo. Už jen pocit teplého oleje a hladících rukou maséra dokázal ulevit od napětí a stresu.

Úleva od bolesti, zlepšení průtoku krve, posílení obranyschopnosti organismu – to jsou jen některé z přínosů, které má ájurvédská masáž nabídnout. Balzám na srdce mi bylo i zjištění, že ájurvéda zastává holistický přístup a každý člověk je pro ni jedinečný s vlastními potřebami a preferencemi.

Ájurvéda doma

Mí milovaní čtenáři, vím, že je to možná paradox, ale dnes vám chci poradit, jak si udělat ájurvédskou masáž doma. Není to sice stejné jako v salónu, kde máte k dispozici profesionální maséra a všechny ty aroma oleje, ale něco podobného si udělat doma je také skvělou zkušeností, kterou bych rád doporučil.

Začněte tím, že si připravíte příjemné prostředí. Zapalte vonné svíčky, pusťte příjemnou hudbu, teplou deku na postel, či jiné místo, kde budete masírovat. Pak si připravíte olej. Můžete použít čistý olej, jako je například sezamový, ale samozřejmě můžete experimentovat s bylinami a esencemi. Vše zahřejte na příjemnou teplotu, ale pozor, ať se nespálíte. A poté začněte s masáží, která by měla postupovat od hlavy k patě.

Můžu se jenom domnívat, že toto jsem se měl naučit dříve v životě. I moje partnerka totiž ohodnotila moje masážní dovednosti velmi kladně. A tak přátelé, zkuste si to a uvidíte, že všechno v životě se dá zvládnout s trochou odvahy a nadhledu. A pak už jenom relaxovat a nasávat tu pozitivní energii.

Příjemnou relaxaci vám přeje Jakub.