Jak provést domácí masáž proti migrénám: Kompletní průvodce
pro, 24 2023Úvod do tématu migrény a jejich masážní terapie
Trpíte migrénami? Já vím, jak to bolí! Když se migréna rozhodne zaútočit, je to jako být na bojišti s vlastním tělem. Naštěstí je tu způsob, jak to alespoň trochu zlepšit, aniž byste museli okamžitě sáhnout po lécích. A není to nic složitého, vlastně je to celkem příjemná záležitost – antimigrenozní masáž. Než se pustíme do návodu, jak ji provádět, pojďme si říct něco málo o migrénách a jejich léčbě. Migrény jsou komplexní, včetně zánětlivých procesů zapojených do bolesti a fotofobie, kdy světlo působí jako nezvaný host na oslavě vaší bolesti. Zajímavý je fakt, že genetika hraje roli v predispozici k migrénám, takže pokud máte to "štěstí", můžete děkovat rodinným genům. Antimigrenozní masáž může být v této nelehké situaci vaším spojencem, protože stimuluje nervové cesty a svaly, které mohou při migréně způsobovat nepříjemné symptomy.
Co potřebujete k domácí antimigrenozní masáži
Než se začnete masírovat do nevědomí (to je jen vtip, si to nenechte ujít), je důležité si připravit maličkosti, které z masáže udělají opravdu účinnou terapii. Co budete potřebovat? Především klidné a pohodlné prostředí – pro maximální uvolnění je dobré odstavit z bytu všechny malé rušivé elementy (stačí, když Jáchym na hodinku zabaví babička). No a pak už jen pár drobností jako je kvalitní masážní olej, vhodná podložka či matrace a třeba i nějaká uklidňující hudba. Připravte si i ručník a možná nějaký ten polštářek, aby vám bylo opravdu jak v bavlnce. A pamatujte, především žádný spěch. Masáž by měla být o relaxaci, takže si na to vyhraďte aspoň třicet minut. Jo a mám pro vás ještě jeden tip – zkuste si do oleje kápnout pár kapek levandulového nebo máty peprné esenciálního oleje, říká se, že mají velmi příznivý vliv na migrény.
Základní techniky masáže
Teď, když máte připraveno vše potřebné, můžeme se ponořit do technik masáže. Pamatujte, že není potřeba mít sílu profesionálního maséra – jde hlavně o to být opatrný a vnímavý. Jemná masáž hlavy může znamenat postupné uvolňování tenze, která se v hlavě a krku nahromadila. Začněme s oblastí čela – můžete použít palce k vytvoření mírného tlaku a pomalými krouživými pohyby masírujte oblast mezi obočím a postupujte až ke spánkům. Tady, v oblasti spánků, můžete trochu přidat na tlaku, ale pozor, ať už je vaše bolest jakákoliv, není dobré s tlakem přehánět. Klíčová je konzistence a opakování – pomalé a rytmické pohyby tlaku a uvolnění, které pomohou stimulovat nervy a svaly odpovědné za bolest.
Fokus na oblast krku a ramen
Migréna často není omezena jen na hlavu, proto je dobré neopomíjet ani oblast krku a ramen. Napětí v těchto oblastech může vyvolávat nebo zhoršovat migrénovou bolest, takže jejich uvolnění je klíčové. Můžete začít u základny lebky a pomalu masírovat směrem dolů k ramenům. Použijte pevnější tlak a dlouhé tahy po svalových partiích. Mocný je tzv. "Shrug and roll" manévr – zvedněte ramena, jakoby jste dělali gesto nezájmu, a poté je opatrně válejte, aby se svalstvo pořádně uvolnilo. Jakmile se propracujete až k ramenům, zaměřte se na oblasti, kde cítíte největší napětí. Ačkoliv to může chvíli trvat, s láskou a trpělivostí to zvládnete!
Zahrnutí reflexních bodů
Možná jste slyšeli o akupresuře – to je prastará technika založená na stimulaci reflexních bodů po těle. A tyto body nejsou vyjímkou při domácí antimigrenozní masáži. Jedním z těchto bodů je známý bod LI4, nacházející se mezi palcem a ukazováčkem na ruce. Jemná konstantní stimulace tohoto místa může zmírnit bolest hlavy. Stačí na bod působit středním tlakem asi dvě minuty a pak se přesuňte na druhou ruku. Zajímavou skutečností je, že tyto reflexní body jsou spojeny s různými částmi těla a jejich stimulací lze ovlivnit nejen migrény, ale i další zdravotní potíže. Netřeba dodávat, že praxe činí mistra, takže se nebojte experimentovat a hledat tyto body i na jiných částech těla.
Kdy využít aromaterapii v kombinaci s masáží
Mluvili jsme o tom, jak přidat pár kapek esenciálních olejů do masážního oleje, ale aromaterapie může být i samostatně velice efektivní. Když se se vdechováním narovnáváte po bitevní ploše migrény, vystupuje na scénu právě aromaterapie. Oleje jako máta peprná nebo levandule mají schopnost uvolňovat napětí a podporovat relaxaci nervového systému. A to je přesně to, co potřebujeme při masáži – co největší uvolnění. Takže rozestavte své difuzéry, nebo si klasicky kápněte olej na ruce a nedejte migréně šanci! Ráda si připravuji takovou malou "aromaterapeutickou stanici" u postele, abych měla olej vždy na dosah ruky. Ať už je to přirozený nebo placebo efekt, vonné oleje se zdají být malým zázrakem v lahvičce.
Udržování pravidelnosti a prevence
Když začnete s pravidelnou antimigrenozní masáží, mohlo by se zdát, že je všechno jako mávnutím kouzelného proutku vyřešeno. Ale opak je pravdou. Jedná se o proces a klíčem k úspěchu je pravidelnost a prevence. Jako při každé dobré rutině byste měli masáž zařadit do svého plánu péče o zdraví a snažit se ji provádět pravidelně – klidně i každý den, pokud to situace vyžaduje. Můžete ji kombinovat i s jinými preventivními opatřeními, jako je pohyb, dostatek spánku a vyvážená strava. Migrény jsou pes, a proto je dobré na něj být pořádně připraven!
Masáž jako součást komplexní péče o tělo a duši
Na závěr chci zdůraznit, že antimigrenozní masáž by neměla být izolovaným rituálem. Měla by být součástí celkového přístupu k vašemu tělu a důležitou složkou vaší péče o zdraví. Kombinace relaxace, pozitivního myslení a umění uvolnit se může výrazně přispět k celkovému snížení stresu i frekvenci migrénových záchvatů. A kdo říká, že to přitom nemůže být i zábava? Já si ráda při masáži pustím svůj oblíbený podcast nebo audioknihu a ponořím se do světa, kde migrény neexistují. A když už opravdu přijdou, mám svůj plán – a ten vám, doufám, pomůže také.