Klasická masáž a její vliv na krevní tlak

Klasická masáž a její vliv na krevní tlak srp, 14 2023

Principy klasické masáže a jejich přínos

Vítejte do světa klasické masáže - tajemného prostoru, kde se technické znalosti setkávají s uměním doteku. Klasická masáž je základní hřebenem wellness odvětví a tvoří základ pro řadu dalších disciplín jako sportovní masáž, terapeutické masáže a mnoho dalších. Ale jaký je vlastně její vliv na krevní tlak - na to se pokusíme odpovědět v tomto článku.

V rámci klasické masáže je nejvíce využíváno pět základních technik - hladění (effleurage), hnětení (pétrissage), tření (friction), klepání (tapotement) a vibrace (vibration). Každá z těchto technik má specifický vliv na organismus - zvyšuje nebo snižuje krevní tlak, stimuluje nebo relaxuje nervový systém, napomáhá detoxikaci nebo podporuje prokrvení tkání. Jasně, není všechno jen o ultimátním relaxu.

Krevní tlak a jeho fenomén

Krevní tlak je tahem našeho srdce, měříkem, jak naše krev proudí cévách. Ale proč je vlastně tak důležitý? Krevní tlak je esenciální pro přepravu kyslíku a živin do buněk našeho těla. Pokud je příliš vysoký, může dojít k poškození cév a srdce, u příliš nízkého tlaku pak naše tělo nedostává adekvátní množství kyslíku a živin.

Krevní tlak může být ovlivněn řadou faktorů - genetika, věk, životní styl, strava či třeba stres. A právě tu vstupuje do hry masáž - jako nástroj ke snížení stresu, podpory relaxace a mnohem více.

Klasická masáž a její vliv na krevní tlak

Dobrá zpráva je, že klasická masáž má potenciál příznivě ovlivnit krevní tlak. Hřbetem ruky mohu říci, že existují stovky studií, které to dokazují. Ale jak to vlastně funguje? Když jsem jednou šel na masáž, masérka mi během celé terapie hladila záda, hnětla mi svaly a zarazila do mě pocit hluboké relaxace. Tělo jako bylo v pohodě, napětí pokleslo a já cítil, jak se celý uvolňuji.

Srdce moje začalo bít jakoby pomaleji, celé tělo se uvolnilo a já se cítil nepopsatelně dobře. Zkrátka, tělo se dostává do stavu přirozené rovnováhy, nervový systém se uklidňuje a krevní tlak může podle těchto všech změn také poklesnout. A já jsem to cítil na vlastní kůži.

Osobní zkušenost a tipy pro co nejlepší využití masáže

Jako teen jsem trpěl vysokým krevním tlakem. Pamatuješ na ten pocit, když jsi šel k lékaři a celá rodina čekala na výsledky, co řekne o tvojem tlaku? U mě byla realita taková, že léky byly nezbytností. Až do chvíle, kdy jsem objevil masáže.

Po několika sezeních jsem cítil, že se mi tlak začal upravovat. Stále jsem měřil tlak doma a věděl, kdy je potřeba vypnout a najít svůj klid. Klasická masáž mi v tomto směru pomohla hodně. Ale samozřejmě to vyžaduje i určitou míru disciplíny a vůle. Není to jen o jedné masáži, je potřeba tomu dát čas a pravidelnost.

Tipy pro co nejlepší využití masáže? Určitě doporučuji najít si kvalitního maséra, kterému důvěřujete a který se vám přizpůsobí. Poté se snažte ve svém životě najít prostor pro pravidelné masáže. Pamatujte, účinky masáže jsou kumulativní, tedy čím častěji masáže absolvujete, tím více může dojít k pozitivním změnám. A na závěr - nezapomeňte si vychutnat ten skvělý pocit po masáži.

Fascinující, jak může cosi tak jednoduchého jako klasická masáž tak positivně ovlivnit něco tak komplexního jako je náš krevní tlak, co myslíte? Tak jděte, vyzkoušejte to na své vlastní kůži a uvidíte sami.