Klasická masáž pro lepší psychickou pohodu: Jak holisticky ovlivňuje naši mysl

Klasická masáž pro lepší psychickou pohodu: Jak holisticky ovlivňuje naši mysl led, 11 2024

Proč je masáž více než jen fyzické uvolnění

Mnozí z nás zažili ten blažený pocit, kdy se po masáži cítíme jako nově narození - fyzicky uvolnění, vnitřně spokojení. Ale není to jen o uvolnění svalů! Při klasické masáži se totiž uvolňují nejen svalové uzly a napětí, ale dochází i k psychickému uvolnění. Jaké to je? No zhruba tak, jako byste se po dlouhém dni plném stresu položili do houpací sítě a najednou by se všechny starosti rozplynuly jako máslo na slunci. A to právě díky hmatovým podnětům, které posílají naše tělo a mozek do klidového režimu, podporují uvolnění hormonů štěstí a snižují hladinu stresových hormonů.

Je známo, že dotek - a u masáže to platí dvojnásob - má léčivou moc. Již naši předci věděli, že když někoho potlapkáváme po zádech nebo pohladíme po hlavě, cítí se lépe. Proč tedy nepřenést tento jednoduchý princip do naší každodenní praxe pro psychickou pohodu? Ale pozor, není masáž jako masáž. Klíčem je najít dobře vyškoleného maséra, který zná vaše potřeby a sáhne na ty správné body. Ano, představte si to jako hledání pokladu: když masér trefí to správné místo, je to zkrátka jackpot pro duši.

Uvolnění mysli: Jak masáž redukuje stres a úzkost

Poznali jste ten pocit, kdy je hlava tak plná, že byste si ji nejraději odpojili a nechali někde vypnout? No a právě k tomu by vám mohla pomoci masáž. Výzkumy ukázaly, že klasická masáž dokáže redukovat hladinu hormonu stresu kortizolu a naopak zvýšit produkci neurotransmiterů, jako jsou serotonin a dopamin, kteří jsou zodpovědní za naši náladu a pocity štěstí. Znamená to, že po masáži nemusíte jenom dobře vypadat, ale i skvěle se cítit. Jednoduše: místo tablet proti stresu zkuste raději masážní stůl - bez předpisu a vedlejších účinků.

Zkusme si to představit... Přijdete do masážního salonu, a tam na vás čeká měkká masážní lehátka, relaxační hudba, přítmí... a pak přijde ten moment: když masér začne svými uklidňujícími tahy pracovat na vašem těle, zdá se, že veškerý stres a úzkost z vás doslova odplývají pryč. Ale nestačí to prožít jen jednou. Abyste dosáhli dlouhodobých účinků, zařaďte masáže pravidelně. Ať už je to jednou týdně nebo měsíčně, stojí to za to. Uvidíte, že se stres začne postupně vytrácet jako rosení po ránu.

Masáž jako prevence a doplňková terapie

Věděli jste, že masáž nemusí sloužit jen jako prostředek pro okamžitou úlevu, ale také jako prevence různých psychických obtíží? No a na vlastní kůži vám o tom mohu něco říct. Jednou při masáži jsem totiž pocítil, že se každým tahem ručníků zároveň vzdaluji od pochmurné nálady, která mě ten den pronásledovala. Masáže byly součástí mého života jako relaxační rituál, avšak tenhle den mi bylo jasné, že jde o něco víc - šlo o prevenci mojí psychické rovnováhy.

My jsme bytosti, které potřebují pravidelnou údržbu. A naše psychika není výjimkou. Klasická masáž může být výborným doplňkem ke každodenním praktikám pro duševní zdraví. Zakomponujte masáž do svého rutinního programu a uvidíte, že co se týče prevence duševních problémů, uděláte pro sebe mnohem víc, než kdybyste pouze reagovali na vzniklé problémy. Jak říká staré přísloví: 'Lepší je předcházet, než léčit.' A když vám to přijde málo, můžete vždy přidat ještě více způsobů péče o svou mysl. Procházky, jóga, meditace, dobré jídlo - a hlavně nic nepřehánět, včetně relaxace.

Jak masáž působí na naši emocionální inteligenci

Emocionální inteligence není jen módní fráze, je to schopnost poznat, porozumět a řídit vlastní emoce a také ty druhých. A právě masáž vám může v tomto ohledu hodně pomoci. Když se pohybujeme ve světě, kde je vysoce ceněna rychlá reakce a 'multitasking', často zapomínáme na důležitost odpočinku a zpomalení. Masáž nám v tom může pomoci, protože během ní se můžeme skutečně odpojit od rušného světa, soustředit se na své pocity a myšlenky a dát šanci své emocionální inteligenci rozkvést.

Když zůstáváme dlouhodobě v nátlaku a stresu, má to negativní dopad na naši schopnost správně vnímat a reagovat na emoce - jak své, tak i cizí. Klasická masáž vám dává prostor pro hlubší sebereflexi a nabízí možnost 'restartu'. Se správnou pravidelností a kvalitou masáží si můžeme 'vycvičit' naši emocionální inteligenci tak, aby byla odolnější proti každodenním výzvám a nenaslouchala tak rychle panikaření v nás. Vybudujte si svůj emocionální štít masážemi, ať se už jedná o náročný projekt v práci nebo o neshody doma - uvidíte, že to změní vaše vnímání situací a můžete se stát klidným centrem bouře.

Tipy, jak si klasickou masáž užít na maximum

Je čas prozradit pár tajných tipů, jak se sklenka masáže může změnit v lahodný nápoj pro naši psychiku.

Kdy je vhodná masáž a kdy raději počkat

Závěrem bychom si měli povědět o momentech, kdy je masáž to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat, ale i o těch, kdy bychom měli uvést nožičky na zem a počkat.