Rehabilitační masáž: Klíč k rychlému zotavení po operaci

Rehabilitační masáž: Klíč k rychlému zotavení po operaci srp, 14 2023

Význam rehabilitační masáže

Jako malý kluk jsem si vždycky myslel, že masáže jsou jen luxusní způsob, jak si odpočinout a relaxovat po náročném dni. Ale jak mi roky plynuly a začal jsem se věnovat intenzivnějšímu cvičení, přišel jsem na to, že masáže mohou hrát důležitou roli v rychlém zotavení po námaze, poranění a dokonce i po operacích. A tak si dnes povíme něco o rehabilitační masáži, klíči k rychlému zotavení po operaci.

Rehabilitační masáž je speciální neinvasivní terapeutickou technikou, která se používá k obnově tělesné funkce po těžkých stresových situacích, jako jsou trauma, operace a onemocnění. Jejím cílem je zlepšit kvalitu života pacientů, snížit bolest, obnovit fyzickou funkci a mobility, a to vše s minimálními vedlejšími účinky.

Klíčové benefity rehabilitační masáže

Málokdo ví, že rehabilitační masáže obnášejí velké množství léčebných benefitů. Mimo jiné zlepšují krevní oběh, pomáhají rozložit jizvy a zvyšují pružnost pokožky. Rád bych vám o těchto klíčových benefitech řekl více, abyste měli lepší představu o tom, jak vám mohou rehabilitační masáže pomoci se zotavit po operaci.

Pokud jde o zlepšení krevního oběhu, je tomu tak proto, že masáž může stimulovat krevní oběh v těle. To znamená, že pomáhá transportovat kyslík a živiny do buněk a tkání, což je klíčové pro jejich zdraví a rychlé zotavení. Masáž také podporuje lymfatickou drenáž, což pomáhá odstraňovat odpadní produkty a toxiny, které se mohou v těle hromadit po operaci. To může přispět k rychlejšímu a účinnějšímu hojení.

Jak přišel na tento svět náš papoušek Charlie - což je příběh na jinou dobu - tak i jste slyšeli frázi "jizvy jsou jako medaile". Je pravda, že jizvy jsou důkazem toho, že jsme přežili něco náročného, ale pro mnohé z nás mohou být také zdrojem bolesti a nepohodlí. Rehabilitační masáže mohou pomoci rozložit jizvy a zlepšit pohyb a pružnost pokožky.

Kdy je čas začít s rehabilitační masáží

Pokud jde o čas, kdy byste měli s rehabilitační masáží začít, většina odborníků doporučuje začít až po úplném hojení rány po operaci, což může být obvykle několik týdnů. Je důležité počkat, dokud se rána úplně nezahojí, aby nedošlo k infekci nebo k dalším komplikacím. Tento čas je také příležitostí pro tělo, aby se vypořádalo s náročným obdobím regenerace a připravilo se na další fázi zotavení.

Když jsem byl hospitalizován po cyklistické nehodě a měl operaci kolena, vzpomínám si, jak jsem byl netrpělivý vrátit se zpět do své normální rutiny. Poté, co jsem se ale poradil s mým fyzioterapeutem, jsem si uvědomil, že musím být trpělivý a počkat, až moje tělo bude připraveno na další krok v procesu zotavení.

Jak si vybrat terapeuta pro rehabilitační masáž

Není lehké najít kvalifikovaného a odborně způsobilého maséra, který by se věnoval rehabilitační masáži. Terapeut by měl mít specializované vzdělání a praxi v oboru rehabilitace. Terapeut by měl také mít dobrou komunikaci a naslouchat vašim potřebám a cílům. Mnoho lidí navíc dává přednost terapeutům, kteří používají holistický přístup a berou v úvahu celkové zdraví a blaho pacienta, nejen fyzické zotavení po operaci.

Moje drahouška Radka mě také přesvědčovala, aby terapeut byl také schopen vysvětlit, jaké techniky používá a proč. To vám může pomoci lépe porozumět procesu a být více zapojen do svého zotavení.

Před několika lety jsem měl operaci ramene. Bylo to po hodně silné cyklistické nehodě. Poté, co jsem absolvoval několik rehabilitačních sezení, jsem se rozhodl vyzkoušet rehabilitační masáž, aby jsem zjistil, jestli mi to pomůže. Musím říct, že to byla jedna z nejlepších rozhodnutí, které jsem kdy udělal. Po několika týdnech jsem začal pociťovat výraznou úlevu od bolesti a výrazné zlepšení ve své mobilitě.

Vedení domácí rehabilitační masáže po operaci

Rehabilitační masáže mohou být nákladné, a ne každý si je může dovolit pravidelně navštěvovat. A proto je tu pro vás dobrá zpráva – rehabilitační masáže si můžete udělat i sami doma! V tomto článku se pokusím popsat několik základních technik, které můžete vyzkoušet.

První technika, kterou si můžete sami vyzkoušet, se nazývá 'hluboké tření'. Jedná se o techniku, při které se používá silný tlak k manipulaci s hlubokými tkáněmi. Toto pomáhá rozložit jizvené tkáně a zlepšuje pružnost pokožky.

Jednou z nejrozšířenějších technik je také 'měkké tření', které je méně intenzivní a slouží k uvolnění svalů a zlepšení oběhu. Tento typ masáže je ideální pro ty, kteří hledají jemnější přístup, ale stále chtějí využívat výhod masáže.

Na závěr, rehabilitační masáže jsou skvělou alternativou k tradičním rehabilitačním technikám po operaci. Pomocí těchto technik můžete zlepšit svou mobilitu, snížit bolest a zrychlit svůj proces zotavení. Ale nezapomeňte, že je třeba být trpělivý a věnovat se svému zotavení s plným nasazením. A jako vždy, pokud máte jakékoliv otázky nebo obavy, měli byste se obrátit na svého lékaře nebo fyzioterapeuta.