Základy ájurvédské masáže pro začátečníky

Základy ájurvédské masáže pro začátečníky srp, 14 2023

Kam až sahají kořeny ájurvédy

Let me take you na cestu časem až do hloubi historie, kde se nachází kořeny samé ájurvédy. Ta, dávám na to ruku do ohně, je jednou z nejstarších léčebných systémů světa. Zrodila se před tisíci lety v Indii a její osvědčené metody a principy jsou stále živé a aktuální, ať už se bavíme o stravě, životním stylu, cvičení, nebo právě masážích. V angličtině se jí říká "The science of life," což v překladu znamená "věda života". A ne nadarmo! Ta je totiž zaměřená na to, jak dosáhnout a udržet si dobu zdraví a harmonie těla, mysli a ducha. Takže kdo by tomu nechtěl rozumět, že?

Co je to vlastně ájurvédská masáž?

Ájurvédská masáž je speciální technika, která kombinuje hned několik aspektů: ošetření těla, odstraňování toxinů, posilování imunitního systému, zpomalení stárnutí, ale třeba i zlepšení spánku. Vyrábí se za pomocí přírodních olejů a přírodních bylin. A co je na ní skvělé, je to, že každý člověk si ji může upravit podle svého konkrétního typu těla a konkrétní potřeby. Myslíte, že je to náročné? Ale kdepak! I vy můžete být guru ájurvédské masáže. Stačí dodržovat několik základních principů.

Z jakých kroků se ájurvédská masáž skládá?

Ájurvédská masáž fyzicky působí na tělo, ale také emocionálně a mentálně. Detailně je propracovaná a jejími hlavními tahy můžete dosáhnout úplné harmonie. Překvapilo vás někdy, jak lze pociťovat bolest na různých místech těla a přitom nemusí být nic zřetelně "zlomené" nebo "ochrnuté"? No právě! Naše tělo vzájemně propojené a máme zatím jen malé tušení, jak hluboko sahají všechny jeho souvislosti.

Já osobně se naučil používat oleje a byliny specifické pro určité tělesné typy a situace. Takže když mám těžký den, vím, jaké ingredience mi pomohou uvolnit napjaté svaly, zlepšit náladu a nechat všechny starosti za dveřmi. A když jsem naopak plný energie, použiju složky, které mi pomohou udržet tento stav a důkladně se regenerovat.

Principy ájurvédy ve stručnosti

Na začátek je dobré znát základní principy ájurvédy. Každý člověk má podle ní svůj jedinečný tělesný typ, tzv. dosha, který ovlivňuje jeho zdraví a pohodu. Známe tři hlavní dosha: Vata, Pitta a Kapha. Každá z nich odpovídá specifickým tělesným, emocionálním a mentálním vlastnostem. Ale nebojte, nejde o žádnou složitou biochemii. Jako začátečník můžete používat univerzální oleje a byliny, které jsou vhodné pro všechny tři typy.

Jak dát tu nejlepší ájurvédskou masáž

Ať už masírujete sami sebe, svého partnera nebo své děti, je důležité, abyste se předtím pěkně uvolnili a meditovali. Takto se otevřete pro přijímání energie a účinků masáže. Pak se namočte prsty do teplého oleje a plynule ho naneste na tělo. Nezapomeňte, je důležité pracovat systematicky, od hlavy až k patě. A vzpomeňte na to, že na začátku je potřeba jemný tlak, který postupně zvyšujete. A poté ho opět zklidňujete. Hlavní je dělat to s láskou a citem.