Dornova metoda: Podrobný průvodce krok za krokem

Dornova metoda: Podrobný průvodce krok za krokem led, 7 2024

Co je to Dornova metoda

Někteří z vás již možná slyšeli o Dornově metodě, kterou nelze zaměnit s ranním rozcvičením v duchu švihlé jogínské sekvence – i když, přiznejme si, i naše těla ráno po probuzení velice často prahnou po takovém roztáčení. Možná se teď ptáte, o co přesně jde. Já vám to prozradím: Dornova metoda je jemná ruční technika, která pomáhá vyrovnávat a harmonizovat páteř a ostatní klouby. Výrobce jsou Němci, no uznávejme, že když něco, tak v oblasti preciznosti a technické důkladnosti jim to jde. I když nechtěl bych, aby mé auto bylo upravováno podle Dornovy metody – to by se možná žádná rovná silnice neujala! Ale pro naše těla je to požehnání...

Jméno metoda nese podle svého zakladatele, Dietera Dorna, který v sedmdesátých letech minulého století přišel na revoluční způsob, jak pomoci sousedovi s potížemi zad. Zatímco vračení krav milému sousedovi může být vnímáno jako dobrý sousedský skutek, vračení správné polohy obratlů už je na úplně jiné úrovni. Od těch dob se Dornova metoda rozšířila do celého světa a získala si mnoho příznivců, včetně mě – i když, když si jdu oddychnout k masérovi, nehledám zrovna pocit, že se mi v rukou "vraťují krávy" – pokud víte, co mám na mysli.

Příprava na sezení s Dornovou metodou

Připravit se na sezení Dornovy metody je jako připravit se na rande. Člověk by měl být uvolněný, oblečený pohodlně (tu nechám na vaší fantazii) a co je nejdůležitější, měl by přinést otevřenou mysl – experimentalita vede k objevům. Než se ponoříte hlavou napřed do něčeho nového, měli byste si o tom dané terapii zjistit co nejvíce. V případě Dornovy metody můžete očekávat, že žádné rychlé a trhavé pohyby ani "krknutí" jako u chiropraktiků nezažijete. Více méně je to jako tanec, kde terapeut vede a vaše tělo ho následuje v jemném rytmu. A jak u každého tance, nošení lodiček s vysokými podpatky asi není ten nejlepší nápad. Ploché boty nebo ponožky, to je ono.

Před samotným sezením doporučuji, abyste se o trochu zahřáli, klidně i domácím cvičením – třeba pozdrav slunci, který sice nezařídí, že by vám pošťák přivedl slunce až na prahu, ale na rozcvičení bude akorát. Lehké natahování a uvolnění těla pomůže připravit vaše svaly a klouby na sezení. I dechová cvičení jsou na místě. Vždyť i v autě nepřidáváme plný plyn, pokud motor není správně zahřátý. Prostě se cítěte dobře a pohodlně a vhodně se nilote, stejně jako když jdete na nedělní brunch – uvolnění a pohoda především.

Krok za krokem s Dornovou metodou

Jak už jsem zmínil, při Dornově metodě nejde o divoký rodeo zážitek, spíše o pohled na Foxtrot v podání těla a terapeuta. Začíná se vždy dolní částí těla, většinou u nohou. A ne, není to proto, že by terapeut měl nějakou podivnou představu o důležitosti ponožek v péči o tělo. No, pokud nemáte přímo terapeuta chodidlového fetišisty. Nohy jsou základ naší stability a postavení, a pokud jsou vaše nohy různě dlouhé jako lyže ve výprodeji, pak máte problém. Terapeut postupuje metodou jemného tlaku a pohybu za současného pohybu klienta, abyste se cítili jako ve školní tělocviku – ale bez toho nepříjemného pískání píšťalky.

Poté, co jsou doladěny základní kameny stability – vaše nohy, přesouvá se terapeut k vyšším patrům vaší osobní stavby – páteře. Protože pokud je vaše páteře zakřivená jako horská dráha, tak si místo vzrušující jízdy užijete jen nekončící bolesti zad. S každým obratlem terapeut pracuje jako hodinář, mající před sebou ne jen jednoduchý mechanismus, ale celou symfonii pohybů, což je na jednu stranu umění, na druhou stranu důležitá údržba. Během celé terapie je důležité soustředit se na dech a komunikaci s terapeutem, nemáte přeci chodit domů s pocitem, že jste byli součástí squashového zápasu.

Co Dornova metoda dokáže

Pokud jde o léčebné schopnosti Dornovy metody, mohl bych vám naservírovat seznam přízní tak dlouhý jako seznam výmluv, když se vám nechce jít běhat. Začnu tedy tím, co mám sám odzkoušeno. Po návštěvě Dornova terapeuta se cítím obdobně jako po vysvobození z úchvatného objemu ponožek ve skříni – prostě uvolněně a lehce. Moje záda jsou rovnější než formatovací pravítko a svaly uvolněné, nezkrácené a pohodlné.

Vedle mého osobního svědectví, řada lidí hlásí významné úlevy od chronických bolestí zad, lepší celkovou rovnováhu a koordinaci, a dokonce i zlepšení funkce vnitřních orgánů. Představte si to jako kdyby vaše tělo bylo symfonický orchestr, avšak jednotliví hráči místo hraní na své nástroje prováděli vzpouru. Dornova metoda je jako dirigent, který jemně, ale rezolutně obnovuje pořádek. A když je harmonie obnovena, můžete cítit zlepšení na všech úrovních – sice to není tak okamžité jako reakce na like na sociální síti, ale stojí to za to.

Jak začlenit Dornovu metodu do každodenního života

Je fajn mít terapeuta, který vás jednou za čas dostane do kupy, ale co když se mezi jednotlivými sezeními objeví pár drobných zádrhelů a vaše tělo začne opět připomínat rozestavěnou lego sestavu? Existují jednoduché cviky a techniky, které můžete provádět i doma, abyste si udrželi výhody terapie. A nebojte se, nepotřebujete k tomu stavební povolení. Jemná sebereflexe kombinovaná s pohyblivostními pravidly, které vám terapeut může doporučit, jsou skvělým startem.

Například jednoduchý stoj na jedné noze pro vyrovnání délky nohou, nebo pravidelné strečinkové cviky. Tyto aktivity jsou jako samolepky na kufru – připomínají vám, kde jste byli a udržují vás připraveny na další cesty. Kromě těchto cviků je dobré také dbát na správné držení těla při sezení u počítače, nebo správné zvedání těžkých předmětů. Poslední, co potřebujete, je příběh o tom, jak váš záda vzdala poctu newtonově gravitaci díky zdvihnutí kartonu od mléka. Dbát na tyto malé každodenní návyky může mít velký vliv na to, jak se budete cítit, a jak dlouho vám efekt Dornovy metody vydrží.

Závěrečné myšlenky o Dornově metodě

Abyste se nedostali do bodu, kdy vás vedle životních výzev zaměstnává i paralelní úkol udržení těla ve svislé poloze bez bolesti, je potřeba si udržovat tělo v harmonii. Dornova metoda může být pro mnohé šťastnou cestou k tomuto cíli. Na rozdíl od některých tvrdších technik není invazivní a pracuje s tělem, nikoli proti němu. Trochu jako rozumný rodič, který ví, kdy použít něhu a kdy přiměřenou dávku pevnosti.

Je pravda, že některé věci, jako je láskyplná péče o naše tělo, si nedokážeme úplně představit, dokud je nezažijeme. Stejně jako můj kocour si myslí, že hraní se s vodou je šílený nápad, dokud si neuvědomí, že může rybařit papírové kuličky z misky s vodou. A pak je to nejlepší zábava na světě. Taková může být i vaše zkušenost s Dornovou metodou. Pokud jste tedy připraveni na změnu a jemnou, ale účinnou cestu k lepšímu zdraví, stojí to za zvážení. Věřte mi, záda vám poděkují – a možná i vaše kočka, když uvidí, jak hbitě si k ní přikleknete bez toho, aby to vypadalo, že jste právě dokončili maraton.