Jak masáž po porodu zlepšuje psychickou pohodu a náladu

Jak masáž po porodu zlepšuje psychickou pohodu a náladu pro, 21 2023

Úvod do světa masáží po porodu

Ah, matky a matčiny radosti! Porod je nepochybně jedním z nejkrásnějších okamžiků v životě ženy, ale co přijde poté, bývá často opomíjeno. Znáte to, baby blues, spánek na útržky a snažení se zorientovat ve světě, kde se každý řítí a vaše tělo ještě neví, zda se má vrátit na kolotoč nebo si ještě chvilku odpočinout. Ale víte co? Máme pro vás skvělý tip, jak si ulevit od pósloviční únavy a zlepšit náladu - masáže po porodu! A nemluvím o žádném rychlém potřepání ramen, ale o opravdovém královském rituálu, který vaše tělo zaslouží.

Proč je masáž po porodu tak úžasná

Masáže jsou staré jako lidská kultura sama a jejich blahodárné účinky jsou známy od nepaměti. Po porodu je vaše tělo jako vrcholový sportovec po maratonu – potřebuje regeneraci, pohlazení a správnou péči. Masáž pomáhá uvolnit svaly, které byly během porodu extrémně vytížené, zlepšuje krevní oběh, a tím i transport živin a kyslíku do unavených částí těla. Představte si to jako velký "děkuji" vašemu tělu za veškerou tu těžkou práci. A kromě fyzického well-being může správná masáž významně pozvednout i vaši psychickou pohodu – přeci jen je známo, že dotek a péče mohou dělat divy pro naši duši.

Rozloučení se stresem a napětím

Je to tak trošičku jako zázračná hůlka - masáž vás dokáže vytrhnout z novorodičovské reality a na chvilku vás ponořit do světa klidu a relaxace. V dnešní uspěchané době je to téměř jako návrat do zahrady Eden. Ale že nemáte čas? Omyl. I ta nejkratší masáž může učinit zázraky. Jak? Vědci zjistili, že masáže snižují hladinu kortizolu, což je stresový hormon, a současně zvyšují hladinu serotoninu a dopaminu, které jsou zodpovědné za pocit štěstí a spokojenosti. Takže když se cítíte jako na horské dráze emocí, může být masáž vašim osobním záchranářem.

Typy masáží vhodné po porodu

Když řekneme masáž, mnoho z vás si asi představí klasickou švédskou masáž, ale svět masáží je mnohem pestřejší. Lymfatická drenáž je například skvělá pro odplavení zbytků těhotenských a porodních otoků. Také můžete vyzkoušet reflexní terapii, která stimuluje různé body na nohou a přispívá k celkové harmonizaci organismu. A co takhle Ayurvedická masáž? Tato starobylá technika je známá svou schopností obnovit energetickou rovnováhu a posílit imunitní systém. Jakýkoli typ si vyberete, je hlavně důležité, aby vám bylo příjemně a abyste se při tom cítili jako v bavlnce.

Návod na domácí masáž pro novopečené maminky

Pokud se k vám domů nevejde masérka nebo se cítíte nejvíce komfortně ve vlastním zázemí, nezoufejte. I doma můžete zažít dotek nirvány. Skvělý je třeba masáž nohou a kotníků, které bývají po porodu často opuchlé a bolavé. Pomocí jemných tlaků a krouživých pohybů můžete stimulovat krevní oběh a ulevit od napětí. Nezapomeňte také na krk a ramena, která nesou zátěž nejen z kojení a nošení miminka. A když už máte rozjeté ty ruce, o masáž rukou se přihlašují také. S každým jemným kroužením po dlani, jakoby ten stres postupně odpadával, pohled na svět se mění a vy se cítíte o něco víc jako vy sama.

Bonusové tipy pro maximální relaxaci

Aby byla masáž opravdu plnohodnotná a abyste se z ní nabrali co nejvíce síly, dopřejte si k ní i atmosféru. Svíčky, relaxační hudba nebo esenciální oleje – každý si může vybrat to, co mu nejlépe vyhovuje. A nezapomeňte na důležitý prvek – teplou vodu. Ať už se rozhodnete pro vanu nebo sprchu před masáží, teplá voda uvolní vaše svaly a celou záležitost povýší na ještě vyšší level. A pak je tu ještě hydratace. Představte si, že jste jako pokojová rostlina, která jen a jen čeká, až dostane svou porci života dávající vody. Pitný režim je totiž po masáži klíčový pro odplavení toxinů vyplavených z těla.

Péče o sebe jako o první krok ke šťastné rodině

Myslet na sebe nemusí být sobectví, právě naopak. Jako maminka jste základem celé rodiny a jak říká staré letadlové pravidlo: "Nejdříve si nasadit kyslíkovou masku my a až poté pomáhat ostatním." Proto si dopřát masáž a čas pro sebe není jen vašim právem, ale i povinností. Šťastná a odpočatá maminka znamená šťastné a spokojené miminko a harmonický domov. A to je přeci to, o co nám jde nejvíce, že?

Kdy si masáž naplánovat a na co dát pozor

I když masáž po porodu zní jako dokonalý plán, je důležité vědět, kdy je správný čas se do ní pustit. V prvních týdnech po porodu by měla být vaše hojivá rutina zaměřena na odpočinek a pomalé návraty k fyzické aktivitě. Každá maminka je jedinečná a každý porod je jiný, takže než si dopřejete masáž, měla byste mít zelenou od svého lékařky nebo porodní asistentky. A co se týče případných rizik, je dobré si vybrat certifikovaného maséra se zkušenostmi v péči o novopečené matky, aby bylo zajištěno správné a bezpečné zacházení s vaším tělem, které si tolik odpočinku zaslouží.