Jak masáže kojenců pomáhají snižovat stres z rodičovství

Jak masáže kojenců pomáhají snižovat stres z rodičovství pro, 28 2023

Masáže miminek – klidný přístav v bouři rodičovství

Být rodičem je jako jízda na horské dráze, která vám přináší návaly radosti i nečekané poklesy úrovně osobního napětí. Když jsem se poprvé stala maminkou, čekala jsem, že vše půjde jako po másle. Jak jsem se mýlila! Spánek se stal vzdáleným snem, čas pro sebe luxusem a klidný večer chimerou. Jednoho krásného dne mi však kamarádka poradila, že masáže pro kojence by mohly být zázračným řešením nejen pro mého malého synka, ale i pro můj vnitřní klid.

Začátky mého masážního dobrodružství

Přiznám se bez mučení, že jsem na tom s masážemi byla stejně zběhle jako labuť na suchu. Z počátku mi to přišlo jako další povinnost v tolik už tak nabitém programu. Avšak po prvních pohybech na bříšku mého synka, kdy jsem pozorovala, jak se mu uvolňují miminkovské stresy a napětí, jsem zjistila, že to vlastně není činnost pouze pro něj, ale i pro mě. Jakmile jsem viděla jeho usměvavou tvář a naslouchala jeho spokojeným zvukům, pocítila jsem, že všechno to úsilí stojí za to.

Masáže a jejich magický účinek na miminka

Za prvé, masáže podporují trávení. U miminek, které strádají kolikami, může správný masážní postup ulevit od bolesti. Za druhé, dotyk posiluje vazbu mezi rodičem a dítětem, což je pro obě strany neocenitelné. A za třetí, pravidelné masáže zlepšují spánek – jak miminka, tak i vyčerpaného rodiče. Když jsem svého synka masírovala, zdálo se, jako by se všechny obavy rozplynuly a já se mohla ponořit do ticha a klidu zacházejícího dne.

Když masáže přinesou i úsměv do našeho domova

Musím se podělit o jednu veselou historku z našich masážních sezení. Jednoho dne, když jsem synka masírovala, můj pes Max, který má také slabost pro jakoukoliv formu pozornosti, se rozhodl, že je nejvyšší čas se přidat. Provlékl se ke mně a hned začal napodobovat synovo rozkošnictví. Měla jsem najednou představu, jak se stávám masérkou pro celou rodinku, a nesměla jsem se smát nahlas, abych nerozrušila relaxační atmosféru. Také jsem zjistila, že umění masáže není nijak složité a každý ho může praktikovat se správnými instrukcemi.

Techniky masáže, které fungují jako kouzlo

Existují různé techniky, které můžete použít k masáži miminka, od jemného hlazení po zpevněné kroužení okolo bříška při problémech s plynatostí. Vždy začínám od nožiček, dělám c patu k stehnu, a postupně se přesouvám nahoru. Je důležité, aby se masáž dělala v teplém a klidném prostředí, bez rušivých prvků, abyste si s dítětem mohli naplno vychutnat čas společně. A nezapomeňte, že důležitá je nejen technika, ale i láska a pozornost, kterou do masáže vkládáte.

Jak dlouho a jak často masírovat

Na to, jak dlouho masáže provádět, není přesný předpis. Záleží na miminku a na tom, jak masáže snáší a užívá si je. Některá miminka jsou z masáže nadšená, jiná potřebují čas, aby si na nový druh doteků zvykla. Obecně by ale masáž neměla trvat déle než je pohodlné pro malého človíčka. Já svého synka masíruji pravidelně každý večer před spaním, abychom si oba užili tichou chvíli klidu a aby se lépe uklidnil ke spánku.

Co dělat, když se masáže nepodaří jak očekáváte

To, že jste se rozhodli zkusit masáže, ještě neznamená, že to půjde hladce od prvního dne. Může se stát, že bude váš miminec nespokojený, nebo naopak příliš excitovaný, aby se uklidnil. Klíčem je trpělivost a postupné zvykání na nový rituál. Pokud vidíte, že miminko není v náladě, je lepší masáž odložit na později nebo na další den, než pozornost vyvolat stres.

Masáže mi ukázaly, že rodičovství může být klidné

Rodičovství může být hektické a plné nečekaných zvratů, ale masáže s mým synkem mě naučily, že existuje prostor pro klid a uvolnění v tomto chaotickém světě. V dnešní uspěchané době, kdy mám pocit, že nestíhám, jsou ty chvíle, které si užíváme společně při masáži, okamžiky, kdy se čas zpomaluje a já si uvědomuji, kolik krásy a pokoje může být v malých věcech. Je to praktika, kterou doporučuji každému rodiči, ať už pro hlubší pouto s dítětem, nebo jako skvělý prostředek pro zklidnění vlastní mysl.