Kinesiotaping - Chyby a Rizika Špatné Techniky Tejpování

Kinesiotaping - Chyby a Rizika Špatné Techniky Tejpování led, 18 2024

Základy tejpování a jeho účel

Tejpování, známé také pod pojmy kinesiotaping nebo sportovní taping, je oblíbená metoda prevence i léčby sportovních a ostatních pohybových úrazů. Jde o speciální techniku, při které se na určité části těla aplikují pružné pásy – tejpy, které podporují svaly a klouby bez omezení pohyblivosti. Tejpy také stimulují nervové receptory a pomáhají zlepšit krevní oběh v dané oblasti.

Nesprávný výběr tejpu

Správný výběr tejpu je fundamentální. Existuje totiž mnoho druhů tejpu s rozličnými charakteristikami. Základní rozdělení je na pružné, polopružné a nepružné tejpy. Pružné (kinesiotape) se používají pro dynamickou podporu, nepružné pak pro fixaci. Důležitý je také materiál – nekvalitní nebo nesprávně zvolený tejp může kůži dráždit nebo nedostatečně přilnout.

Neadekvátní příprava pokožky

Než začneme tejpovat, musíme dbát na to, aby byla pokožka čistá, suchá a bez mastnoty. To zajistí lepší přilnavost tejpu. Ignorování těchto postupů vede k rychlému uvolnění tejpu a následnému snížení jeho účinnosti. V nejhorším případě může dojít k podráždění nebo alergické reakci.

Chyby v technice aplikace

Technika aplikace je kriticky důležitá. Chyby v napnutí, směru a způsobu aplikace mohou vést k nedostatečné podpoře, kompresi nebo dokonce k zhoršení stavu. Například příliš silné napnutí může způsobit omezení krevního oběhu a vytvoření hematomů.

Potíže při odstraňování tejpu

Opatrně bychom měli být i při odstraňování tejpu. Pokud to neuděláme správně, můžeme si poranit kůži nebo na ní zanechat podráždění a bolest. Je nezbytné odstraňovat tejp v směru růstu chloupků a s použitím přípravků, které usnadňují odlepení.

Přetížení a nesprávné použití

Někteří lidé se domnívají, že tejpovaná oblast je zcela imunní vůči zranění, a tak ji přetěžují. Je to veliký omyl, protože ani tejp nám nedá super schopnosti a neodstraní všechna omezení. Přetížením můžeme své problémy jen zhoršit.

Následky špatného tejpování

Špatná aplikace tejpu může mít několik negativních následků. Může dojít k odření kůže, podráždění, vzniku otoků nebo dokonce zhoršení původního zdravotního stavu způsobeného špatnou podporou. To nás může vrátit několik kroků zpět v zotavení.

Vliv špatného tejpování na výkon

Špatně aplikovaný tejp nemusí jen zbytečně omezovat pohyb, ale rovněž může vést k oslabení svalů, snížení výkonnosti a narušení sportovního výkonu. Výsledkem může být i nedostatečná nebo špatná reakce na pohybové vzory, což znamená riziko dalšího zranění.

Prevence chyb a správná aplikace tejpu

Abyste předešli chybám při tejpování, je důležité o technice vědět co nejvíce, pečlivě sledovat správnost aplikace a pokud možno, nechat si nejprve ukázat postup od zkušeného fyzioterapeuta. Také neustálá kontrola tejpu a jeho obměna podle potřeby zajistí, aby jeho terapeutický účinek byl co nejefektivnější.