Masáž kojenců a batolat: jak na to, kdy na to

Masáž kojenců a batolat: jak na to, kdy na to říj, 29 2023

Základy masáže kojenců a batolat

Možná se ptáte: "Jaká je věda za masáží kojenců a batolat?". Odpověď je jednoduchá. Masáže jsou pro vás i vaše dítě velmi důležité. Masáž pomáhá uvolnit napětí, uspokojit potřebu tělesného kontaktu, posilovat imunitní systém a podporovat krevní oběh. Není to nic magického nebo tajemného, jde o jeden z nejstarších způsobů navázání kontaktu a relaxace, které jsou pro naše tělo velmi důležité. A myslím tím nejen nás dospělé, ale i naše nejmenší.

Když masírujete své dítě, napomáháte také jeho emocionálnímu vývoji. Kölcsönös pozitív visszajelzések, emotionální vazba a kontakt mezi vámi a vaším dítětem se tak stává hlubší a pevnější. Masáže navíc pomáhají dítěti zvyknout si na doteky a hmat, což je důležitá součást jeho sociálního a emocionálního rozvoje.

Jak začít s masážemi

Jak začít? Nejlepší je zvolit pro masáž tiché a klidné prostředí, kde budete mít dostatek času a nebudou vás rušit žádné zbytečné podněty. Můžete hrát klidnou hudbu, pochopitelně ne moc nahlas. Masáže se provádějí na měkkém podkladu, můžete použít deku nebo speciální podložku. A je samozřejmě velmi důležité mít při ruce vše, co budete potřebovat, aby jste nemusel nechat dítě v průběhu masáže bez dozoru.

Dítě by mělo být při masáži nahé, nebo alespoň vyklopené do půl těla. Pokud je dítě velmi malé, může být lepší ho držet v náručí. Masáž by měla začínat u hlavy a postupovat směrem k nohám. Každý pohyb by měl být proveden nejméně třikrát a celou masáž by mělo trvat nejméně 15 minut. Nejdůležitější je však sledovat reakce dítěte a přizpůsobovat se jeho potřebám a chutím.

Příprava na masáž

Před tím, než začnete masírovat své dítě, je důležité ho ujistit, že je vše v pořádku. Řekněte mu, co budete dělat, nechte ho se dotknout oleje a ukázat mu, jak se masírujete. Můžete ho také poprosit, aby se dotkl vaší ruky nebo nohy, aby poznal, jak se masáž cítí.

Při masáži můžete používat speciální oleje pro děti, které jsou hypoalergenní a neobsahují žádné škodlivé látky. Masážní olej pomáhá rukám klouzat po těle dítěte a zároveň dodává pokožce důležité živiny. Můžete použít například olej z mandlí, kokosu nebo oliv.

Postup masáže

Masáž by měla začínat jemnými pohyby na hlavě, za ušima, na čele a na zátylku. Pak pokračujte na krk, ramena a ruce. Dítě masírujte jemně, ale pevně, abyste propojili svaly a uvolnili napjaté oblasti. Prsty dělejte malé kroužky a střídavě hlaďte a masírujte.

Když masírujete břicho, dělejte to velmi jemně a představovaly jste otáčení hodinových ručiček. Tím pomáháte dítěti s trávením a uvolňujete stres a napětí. Masáž zad může být trochu náročnější, ale je velmi důležitá pro podporu správného vývoje páteře a odstranění napětí a bolesti způsobených ležením v křesílku nebo nosítku.

Tipy a triky pro masáž

Jedním z nejdůležitějších aspektů masáže je to, abyste byli v kontaktu s dítětem a sledovali jeho reakce. Pokud se dítě začne neklidnit nebo plakat, zastavte masáž a ujistěte se, že je v pořádku. Někdy může být pro dítě obtížné se přizpůsobit novému zážitku, takže buďte trpěliví a nenuťte ho.

A jak na to, kdy na to? Kdy je nejlepší doba pro masáž? Neexistuje žádná pevná pravidla. Některé děti preferují masáž před spaním, jiné ráno. Nejdůležitější je vybrat čas, kdy je dítě klidné a spokojené. Rád bych vám také doporučil, abyste masáž neprováděli hned po jídle, protože by to mohlo dítě dostat do nepohodlí.

Chci se s vámi také podělit o jeden můj příběh, který se mi stal při masáži mého syna. Když byl malý, měl velmi rád masáže a byly to pro nás chvíle, kdy jsme byli opravdu spolu a procvičovali jsme kontakt a komunikaci. Bylo to opravdu skvělé a důležité pro naši vazbu. Jednoho dne jsem ho masíroval a najednou se začal neklidnit a plakat. Nechápal jsem, co se děje, protože to pro něj byla normální rutina. Pak jsem si uvědomil, že měl plnou plínu a já jsem ho zrovna masíroval na bříšku. Takže to je můj tip pro vás - vždy se ujistěte, že je dítě před masáží čisté a spokojené, aby si mohlo užít tuto nádhernou chvíli.

Na závěr bych chtěl říct, že masáž je skvělý způsob, jak se s dítětem sblížit a posílit jeho fyzický a emocionální vývoj. Takže si to užijte, bavte se a prožívejte s dítětem ty nejkrásnější chvíle. A pokud máte jakékoliv otázky nebo potřebujete další rady, neváhejte mě kontaktovat. Těším se na vaše zkušenosti a příběhy z masáže vašich malých ratolestí.