Vše, co jste kdy chtěli vědět o sportovní masáži

Vše, co jste kdy chtěli vědět o sportovní masáži pro, 3 2023

Úvod do světa sportovní masáže

Vítejte v fascinujícím a přesto tak málo známém světě - světě sportovní masáže. Jak už název napovídá, sportovní masáž je masáž určená především atletům a sportovcům. Nicméně nepředbíhejme, ta správná definice přijde na řadu až trošku později. Asi si říkáte, proč by měl obyčejný chlap jako jsem já, Lukáš, mít tušení o sportovní masáži. No, kromě toho, že jsem zapálený sportovec, jsem také vysokoškolsky vzdělán v oboru masérství a fyzioterapie, takže vím, o čem mluvím.

Co je to sportovní masáž?

Sportovní masáž je specifický typ masáže, který byl vyvinutý speciálně pro sportovce a jejich potřeby. Přestože je v názvu "sportovní", rozhodně to neznamená, že je vhodný pouze pro profesionální sportovce. I když nejste účastníkem Olympiády, můžete z ní profitovat stejně. Dost možná ještě víc, protože atlet na vrcholové úrovni často má tým terapeutů k dispozici, zatímco obyčejní smrtelníci jako já a vy máme obvykle pouze jednoho maséra nebo masérku, pokud máme rádi.

Výhody sportovní masáže

A teď už se dostáváme k tomu, o co jistě máte největší zájem. A totiž jaké jsou vlastně ty výhody sportovní masáže? No, v první řadě by se dalo říct, že sportovní masáž pomáhá zlepšovat výkon těch, kdo ji pravidelně využívají. Může také napomáhat k rychlejšímu zotavení po intenzivním tréninku nebo zápase. Navíc, pokud je správně aplikována, může také zlepšovat flexibility a mobilitu. Ale to je samozřejmě jen začátek.

Sportovní masáž jako nástroj prevence

Další výhodou sportovní masáže je její schopnost hluboké relaxace těla a mysli. Možná to zní trochu paradokálně, ale pravda je, že sportovní masáže mohou být na jedné straně velmi intenzivní, na druhé straně však zároveň působí velmi relaxačně. K tomu všemu ještě přidávám další výhodu - prevenci zranění. To je obzvláště cenné pro sportovce, ale i pro běžného člověka, který chce udržovat své tělo zdravé a fit. Vždyť znáte tu starou moudrost, že prevence je lepší než léčba, ne? No a sportovní masáž je v tomto ohledu skvělou prevencí.

Časté otázky ohledně sportovní masáže

Jelikož se sportovní masáže věnuju už inu roky, setkal jsem se s celou řadou různých otázek a mýtů, které s touto tématikou souvisí. Pojďme si některé z nich probrat a vyvrátit tak některé mýty a omyly. Mezi nejčastější patří otázky jako "Bolí sportovní masáž?" nebo "Jak často bych měl podstoupit sportovní masáž?". Na všechny tyto otázky se vám pokusím odpovědět v tomto článku.

Osobní zkušenost - měl jsem na výběr: bolest nebo masáž?

A teď dost možná přichází ta nejlepší část této poutě - má osobní historka. Jistě, moje zkušenosti jsou v prvé řadě profesní, ale sportovní masáže jsem začal využívat dávno předtím, než jsem se v tomto oboru začal vzdělávat. Já, jakožto bývalý aktivní fotbalista, jsem velmi důvěrně seznámen s bolestmi zad a kloubů po hodinách strávených na hřišti. Pokud to znáte, tak víte, o čem mluvím. A ani moje kočka Mína, kterou si zbožně klade na bolavé místo, tomu nepomáhala. Po několika letech trápení jsem se rozhodl, že je na čase zkusit něco jiného. A tak jsem šel na svou první sportovní masáž. A víte co? Bylo to naprosto úžasné! Z bolesti ubylo, svaly byly flexibilnější a pocit celkové pohody byl neopakovatelný. Od té doby jsem se stal pravidelným návštěvníkem masážního salónu a později jsem se rozhodl prohloubit své znalosti a začít se tomuto krásnému oboru věnovat profesionálně.

Závěrečné myšlenky

Na závěr bych chtěl pouze říci, že sportovní masáž je skvělý nástroj nejen pro všechny sportovce, ale také pro každého, kdo se chce cítit lépe, být ve formě a mít kontrolu nad svým tělem i myslí. A pokud jste jako já, chlap, který má hodně na práci - mezi péčí o děti, prací, koníčky a různými povinnostmi - pak vás sportovní masáž může překvapit tím, jak moc vám může pomoci zvládat všechny nástrahy každodenního života. Takže, pokud jste si dodnes mysleli, že sportovní masáže jsou jen pro vrcholové sportovce, zkuste to znovu přemýšlet. Koneckonců, všichni jsme v životě sportovci, jsme? Dokonce i když je naše disciplína právě život samotný.