Masáž po porodu: Přínosy pro tělo i mysl

Masáž po porodu: Přínosy pro tělo i mysl srp, 14 2023

Základy masáže po porodu

Přemýšlel jsem, proč vlastně ženy potřebují masáže po porodu. Až mi jednoho dne Eliška, moje dcera, přišla a řekla mi: "Tati, tělo mámy se celých devět měsíců změnilo. Musí se zase vrátit do svého původního stavu a to trvá čas." A měla pravdu. Znáte to, tušíte, že něco je důležité, ale než vám to někdo řekne slovy, která dokážou uchopit podstatu, není to pro vás úplně jasné. Takže dámy, a také pánové, masáž po porodu je tu proto, aby pomohla tělu vrátit se do své původní formy, ale to není vše. Podívejme se na to podrobněji.

Změny v těle během těhotenství

Poslední dobou se v mé rodině hodně mluví o těhotenství a porodu, hlavně proto, že Eliška pečlivě plánuje mít děti. Dokonce mi dala knihu o těhotenství jako dárek k Vánocům, asi aby můj blog byl více informovaný. Tak tady jsou některé zajímavosti, které jsem se naučil:

Během těhotenství v těle ženy dochází k řadě změn. Kromě zřejmého rozšíření břicha a zvětšení prsou (ano, dámy, muži toho také všimnou), dochází i ke změnám v páteři, kloubech a samozřejmě v pánvi. K tomu všemu se přidávají hormony, které pracují na plné obrátky (a které také ovlivňují náladu, což moji kočka Míša může potvrdit).

Jak může masáž pomoci

Masáži se přisuzuje řada benefitů, kromě toho, že se po ní cítíte skvěle. Ale pro ženy po porodu hraje specifickou roli. Může snížit stres a úzkost, zlepšit náladu a přispět k lepšímu spánku. Kdo by to odmítl, že? Navíc masáž může pomoci při zmírnění porodních bolestí, uvolňuje napjaté svaly a podporuje celkové zdraví. Pochopitelně je potřeba najít profesionální maséra a kdoví, možná byste měli zvážit maséra, který se specializuje na masáže pro nové maminky.

Typy masáží po porodu

Existuje mnoho typů masáží, které mohou ženy využít po porodu. Například shiatsu, reflexologie, aromaterapie nebo třeba thajská masáž. Každá z nich přináší různé benefity a je to otázka preference, jakou si žena vybere. Proto doporučuji vyzkoušet si několik typů a uvidět, co vám nejvíce vyhovuje. Zajímavý je například typ "mammasáž", který je speciálně určený pro nové maminky. Soustředí se na oblasti, které jsou po porodu nejvíce zatížené, jako je například dolní část zad.

A co může masáž udělat pro vaši mysl?

Masáže nejsou jen o těle. Měly by také pomoci uklidnit a zklidnit vaši mysl. Těhotenství a porod mohou být emočně vyčerpávající a mnoho žen má potíže s úzkostí a depresí po porodu. Masáže mohou být jedním z nástrojů, které vám pomohou vypořádat se s těmito problémy. Někdy je jen potřeba trochu sebeúcty a času jen pro sebe.

Pokud jde o mě...

Mám přiznat, že jsem sám nikdy nepodstoupil masáž po porodu (to je snad jasné), takže nejsem odborníkem v tomto oboru. Ale co se týče masáží, ty mám rád. Vím, jak se po nich cítím, a to mi dává nějakou představu o tom, jak mohou masáže pomoci ženám po porodu. Stále si myslím, že je to něco, co by měli všichni zkusit, ať už jde o maminky nebo ne.

Pointa je..

Pokud jste čerstvá maminka a cítíte se unavená nebo napjatá nebo máte bolesti, pak je možné, že masáž by mohla být pro vás to pravé. Její přínosy nejsou jen fyzické, ale také psychické. A pokud o tom váháte, možná byste měli vzít v úvahu, že hýčkání v tomto období je zasloužené. Koneckonců, právě jste přivedli na svět nový život.

Moje rada na závěr? Vyzkoušejte to. Možná budete překvapené, jak vám to může pomoci. A pak mi o tom napište. Rád se dozvím, jak vám to pomohlo. Přece jen, můj blog je tu pro vás.